153 Persons
   Printer
NameE-mailUniversityInstitute
Alicia Lundbyalicia.lundby@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Biomedicinsk Institut, NNF CPR 
Anders Nykjæran@biokemi.au.dkAarhus Universitet Inst. f. Medicinsk Biokemi 
Andreas Kjærakjaer@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologisk Institut 
Anne Tybjerg Hansenat-h@rh.dkKøbenhavns Universitet  
Antony Carteracarter@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi og Farmakologi 
Arne Høj Nielsenarhn@heh.regionh.dkKøbenhavns Universitet Nefrologisk afdeling B, KAS Herlev 
Axel Kornerup Hansenakh@life.ku.dkKU-LIFE Institut for Veterinær Patobiologi 
Bengt-Olof Nilssonbengt-olof.nilsson@med.lu.seLunds Universitet Experimental Medical Science 
Bent Ottesenottesen@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Centerdirektør, RH 
Bente Jespersenbjesper@dadlnet.dkSyddansk Universitet Nefrologisk afd. Y, Odense Universitetshospital 
Birger Hessebhesse@rh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin, RH 
Bo Feldt-Rasmussenbfr@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Nefrologisk Klinik P, RH 
Bodil Steen Rasmussenbodil.steen.rasmussen@rn.dkAalborg Universitet Anæstesien, Aalborg Sygehus Syd 
Børge Nordestgaardboerge.nordestgaard@regionh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Biokemi, KAS Herlev 
Boye Lagerbon Jensenbljensen@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi og Farmakologi 
Charlotte Mehlin Sørensencmehlin@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet BMI 
Christian Aalkjærca@fi.au.dkAarhus Universitet  
Christian Hassagerhassager@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Kardiologisk Klinik, Rigshospitalet 
Christina EllervikChristina@ellervik.dk  
Clare Hawkinsclare.hawkins@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Biomeicinsk Institut 
Dan Klærkedk@kvl.dkKU-LIFE Institut for Basal Hysdyrs- og Veterinærvidenskab 
Daniel R. Wittedaniel.witte@ph.au.dkKøbenhavns Universitet Steno Diabetes Center 
Egon Toftegon.toft@qu.edu.qa  
Else Vigholtvigholt@dadlnet.dkAarhus Universitet Horsens Sygehus, Medicinsk Afd. 
Else-Marie Bladbjergelse.bladbjerg@svs.regionsyddanmark.dkSyddansk Universitet Klinisk Biokemisk afd,  Centralsygehuset Esbjerg Varde 
Erik Berg Schmidtebs@dadlnet.dkAalborg Sygehus Lipidklinikken, Kardiologisk afdeling, Aalborg Sygehus 
Erling Falkerling.falk@ki.au.dkAarhus Universitet  
Erling Bjerregaard Pedersenerling.bjerregaard.pedersen@vest.rm.dkAarhus Universitet Holstebro Sygehus, Medicinsk Afdeling 
Eva Prescottep11@bbh.regionh.dkKøbenhavns Universitet Kardiologisk afd. Y, Bispebjerg Hospital 
Finn Gustafssonfinng@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Hjertemedicinsk afd. B, Rigshospitalet 
Finn Lund Henriksenf.l.henriksen@dadlnet.dkSyddansk Universitet Kardiologisk afd. B, Odense Universitetshospital 
Flemming Delafdela@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet  
Frank Christian Pottfrank.pott@gmail.comKøbenhavns Universitet Anæstesiafdelingen, BBH 
Hans Ibsenhib@regionsjaelland.dkKøbenhavns Universitet Kardiologisk Klinik, Holbæk Sygehus 
Hans Mickleyhans.mickley@dadlnet.dkSyddansk Universitet Kardiologisk afd. B 
Hans Nygaardnygaard@ki.au.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Inst. for Eksp. Klin. Forskn. 
Hans Erik Bøtkerheb@dadlnet.dkAarhus Universitet Hjertemedicinsk afd. B, Skejby Sygehus 
Hans Erik Hansenheh@dadlnet.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Institut for Eksp. Klinisk. Forskning 
Harrie Boonenhcmb@farma.ku.dkKU-FARMA Institut for farmakologi og farmakoterapi, Systems Pharmacology Group, Departmen 
Harry Björkbackaharry.bjorkbacka@med.lu.seLunds Universitet Eksperimentel kardiovaskulær forskning 
Helena Dominguezhd@heart.dkKøbenhavns Universitet Kardiologisk afd. S, Herlev Hospital 
Helle Iversenheiv@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Neurologisk afd., KAS Glostrup 
Henning Beck-Nielsenhenning.beck-nielsen@ouh.regionsyddanmark.dkSyddansk Universitet Endokrinologisk afd. M, Odense Universitetshospital 
Henning Bay Nielsenhbay@vip.cybercity.dkKøbenhavns Universitet Anæstesiafdelingen, RH 
Henrik Sillesenhenrik.sillesen@rh.dkKøbenhavns Universitet Karkirurgisk afd., RH 
Henrik Bo Wiberg Larssonhenlar02@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Fys. & Nuklearmedicin, Glostrup Hospital 
Henrik Steen Hansenhenrik.steen.hansen@ouh.regionsyddanmark.dkSyddansk Universitet Medicinsk afd. B, Odense Universitetshospital 
Henrik Toft Sørensenhts@soci.au.dkAarhus Universitet  
Holger Nilssonholger.nilsson@gu.seGöteborgs Universitet Institutionen för Neurovetenskap ock Fysiologi 
Inger Jansen Oleseninjo@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Glostrup forskerpark, Neurologisk afdeling 
Jacob Tfelt-Hansentfelt@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Laboratoriet for Molekylær Kardiologi, Rigshospitalet 
Jacob Fog Bentzonjben@ki.au.dkAarhus Universitet Hjertemedicinsk afd. B, Århus Universitetshospital, Skejby 
Jakob Lundgren Willesenjw@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Institut for Klinisk Veterinær og Husdyrvidenskab (IKVH) 
Jan Ravkilderavkilde@dadlnet.dkAarhus Universitet Hjertemedicinsk afd. B, Skejby Sygehus 
Jens Kastrupjkastrup@rh.dkKøbenhavns Universitet Rigshospitalet, Kardiologisk Lab. 2014 
Jens Lykkesfeldtjopl@life.ku.dkKU-LIFE Instditut for Veterinær Patobiologi 
Jens Nyengaardnyengaard@ki.au.dkAarhus Universitet Stereologisk Forskningalaboratorium 
Jens Christian Djurhuusjcd@ki.au.dkAarhus Universitet Klinisk Institut, Skejby 
Jens-Christian Holmjhom@regionsjaelland.dkKøbenhavns Universitet Børneafd. Holbæk Sygehus 
Jes Olesenjeol@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Neurologisk afd. N, Glostrup Hospital 
Jesper Mehlsenjesper.mehlsen@fh.hosp.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Fysiologisk afd., Frederiksberg Hospital 
Jesper Hastrup Svendsenhastrup@rh.dkKøbenhavns Universitet Rigshospitalet, Kardiologisk Lab. 
Jo G.R. De Meyjdemey@health.sdu.dkSyddansk Universitet Dept. Cardiovascular and renal Research, Institute of Molecular Medicine 
Johannes Sidelmannjohannes.sidelmann@svs.regionsyddanmark.dkSyddansk Universitet KLinisk Biokemisk afd., Centralsygehuste Esbjerg Varde 
Johannes Jan Struijkjjs@hst.aau.dkAalborg Universitet Inst. for Sundhedsvidenskab og teknologi 
Jørgen Frøkiærjf@ki.au.dkAarhus Universitet  
Jørgen Gramjoergen.gram@rsyd.dkSyddansk Universitet Klinisk Biokemisk afd., Centralsygehuset Esbjerg Varde 
Jørgen Jeppesenjj@heart.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk afd. M, Glostrup Universitetshospital 
Jørgen Kantersjkanters@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet MFI 
Jørgen Kochjko@life.ku.dkKU-LIFE IMHS 
Jørgen Matzjmat@lundbeck.com Lundbeck Pharma 
Kent Lodberg Christensenklch@mail.dkAarhus Universitet Medicinsk-Kardiologisk afd. A, Århus Sygehus 
Kim Overvadko@dce.au.dkAalborg Universitet Aalborg Sygehus 
Klaus Thomsenklausth@post6.tele.dkAarhus Universitet Institut for Psykiatrisk Grundforskning, Psykiatrisk Hospital i Århus 
Kristian Thygesenkristhyg@rm.dkAarhus Universitet Med. Kardiologisk afd. A, Århus Sygehus 
Kristian Wachtellkristian@wachtell.dk  
Lars Bolundbolund@humgen.au.dkAarhus Universitet Institut for Human Genetik 
Lars Edvinssonlaed@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Department of Clinical Exp. Research, Research Park Glostrup 
Lars Allan Larsenlal@imbg.ku.dkKøbenhavns Universitet Afdeling for medicinsk genetik, IMBG 
Lars Bo Andersenlboandersen@health.sdu.dkSyddansk Universitet Idræt og Biomekanik 
Lars Bo Nielsenlarsbo@rh.dkKøbenhavns Universitet Rigshospitalet, Klinisk Biokemisk Afd. 
Lars Jørn Jensenlajj@life.ku.dkKU-LIFE Institut for basal husdyr- og veterinærvidenskab 
Lars Melholt Rasmussenlmr@dadlnet.dkAarhus Universitet Klinisk Biokemisk Afd., Århus Amtssygehus 
Lars Valeur Køberlk@heart.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk afd. B, Rigshospitalet 
Lisbeth Høier Olsenliho@kvl.dkKU-LIFE Institut for basal husdyr- og veterinærvidenskab 
Lise Tarnowlise.tarnow@regionh.dk. Steno Diabetes Center 
Lise Wogensen Bachlwb@ki.au.dkAarhus Universitet Forskningslaboratoriet for Biokemisk Patologi 
Mads Melbyemme@ssi.dkKøbenhavns Universitet Sektor for Epidemiologi, Statens Serum institut 
Majid Sheykzademash@farma.ku.dkKU-FARMA Institut for Farmakologi 
Marek Treimanmtreiman@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologisk Institut 
Maria Bloksgaardmbloksgaard@health.sdu.dkSyddansk Universitet Inst. for Molecular Medicine 
Marianne Uhre Jakobsenmuj@soci.au.dkAarhus Universitet Inst. for Folkesundhed, Sektion for epidemiologi 
Martin Lauritzenmarlau03@glo.regionh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Neurofysiologisk afd., Glostrup Hospital 
Max Salomonssonmaxs@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet MFI 
Michael Christiansenmic@ssi.dk Statens Serum Institut 
Michael Hasenkamhasenkam@ki.au.dkAarhus Universitet Hjertekir. afd., Skejby Sygehus 
Michael Larsenmiclar01@regionh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Institut for Neuro- og Sansefag, øjenafdelingen 
Michael Mulvanymm@farm.au.dkAarhus Universitet Farmakologisk Institut 
Michael Hecht Olsenmho@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk afd. M, Glostrup Hospital 
Michael Jonathan Daviesdavies@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Biomedicinsk Institut 
Mikael Sandermikael.sander@gmail.comKøbenhavns Universitet  
Morten Bøttchermboe@dadlnet.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Kardiologisk Afd. 
Morten Dahlmorten.dahl@rh.regionh.dkKøbenhavns Universitet Klinisk Biokemisk afd., RH 
Morten Grunnetmgr@acesionpharma.comKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologisk Institut/Poseidon Pharma 
Morten Ølgaard Jensenmorten.jensen@ki.au.dkAarhus Universitet Skejby hospital 
Morten Schak Nielsenschak@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet MFI 
Nicole Schmittnschmitt@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Department of Biomedical Sciences 
Niels Brünnernbr@life.ku.dkKU-LIFE  
Niels Gadsbøllsn@hst.aau.dk Køge sygehus 
Niels Gregersennig@mmf.au.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Molekylær Medicinsk Forskningsenhed 
Niels C. Berg Nyborgncbn@novonordisk.com Novo Nordisk 
Niels Henry Sechernhsecher@rh.dkKøbenhavns Universitet Anæstesiologisk Klinik, Rigshospitalet 
Niels Vidiendal Olsennvolsen@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Neuroanæstesiologisk Klinik 2091, Neurocentret, Rigshospitalet & 
Niels-Henrik Holstein-Rathlounhhr@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologisk Institut 
Ole Amtorpamtorp@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet  
Ole Gøtzscheolegoetz@rm.dkAarhus Universitet Århus Amtssygehus, Medicinsk Kardiologisk Afd. 
Ole Mayole.may@vest.rm.dkAarhus Universitet regionshospitalet Herning, Kardiologisk Forskningsafsnit 
Ole Skøttoskott@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi og Farmakologi 
Per Åkesonper.akesson@med.lu.se MR-afdelingen, Hvidovre Hospital 
Per Hellstrandper.hellstrand@med.lu.seLunds Universitet Institut för experimentel medicinsk videnskap 
Pernille Lærkegaard Hansenpbhansen@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi & Farmakologi 
Peter Biepbie@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi og Farmakologi 
Peter Norskpnorsk@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologisk Institut 
Peter Rossingpeter.rossing@regionh.dk Steno Diabetes Center 
Peter Steen Hansenpshansen@dadlnet.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Hjertemedicinsk Afd. B 
Pyotr G Platonovpyotr.platonov@med.lu.seLunds Universitet Dept of Cardiology, Clinical Sciences 
Ralf Köhlerrkohler@health.sdu.dkSyddansk Universitet Institut for Medicinsk Biologi 
Rikke Buhlrib@life.ku.dkKU-LIFE Inst. f. produktionsdyr og heste 
Robert Boushelrboushel@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Biomedicinsk - System 
Søren Nielsensn@ana.au.dkAarhus Universitet  
Søren P. Sheikhsheikh@dadlnet.dkSyddansk Universitet Afd. for Biokemi, Farmakologi og Genetik 
Søren Peter Olesenspo@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk Fysiologiske Institut 
Søren Risom Kristensensrk@rn.dkAarhus Universitet Klinisk Biokemisk afdeling, Aalborg Sygehus 
Steen Hustedsteehust@rm.dkAarhus Universitet Århus Kommunehospital, Medicinsk Kardiologisk Afd. A 
Steen Zabell Abildstrømstabil@dadlnet.dkKøbenhavns Universitet Kardiologisk afd. Y, Bispebjerg Hospital 
Steffen Lofts.loft@pubhealth.ku.dkKøbenhavns Universitet Institut for Folkesundhed, afd. for miljømedicin 
Sten Lyager Nielsenlyager@ki.au.dkAarhus Universitet Hjerte-lunge-karkirurgisk afd. og Klinisk Institut, Skejby 
Stig Haunsøk.astrup@rh.dkKøbenhavns Universitet Medicinsk afd. B, Rigshospitalet 
Svend Strandgaardsstrandgaard@mail.dkKøbenhavns Universitet Nefrologisk afd. B, KAS Herlev 
Svend Eggert Jensensvend.eggert.jensen@rn.dkAalborg Universitet Kardiologisk afdeling, Aalborg Sygehus 
Tanja Xenia Pedersentanjax@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Dept of Biomedical Sciences 
Thomas Jespersenthojen@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet BMI 
Thomas Jonassenjonassen@sund.ku.dkKøbenhavns Universitet Department of Biomedical Sciences 
Thorkil Plough Københavns Universitet MFI 
Tobias Wangtobias.wang@biology.au.dkAarhus Universitet Adeling for Zoofysiologi 
Toke Bektoke.bek@mail.tele.dkAarhus Universitet Øjenafdeling J, Aarhus Sygehus 
Torsten Toftegaard Nielsentoftegaard@ki.au.dkAarhus Universitet  
Uffe Holmskovuholmskov@health.sdu.dkSyddansk Universitet Institut for Medicinsk B iologi 
Ulf Simonsenus@farm.au.dkAarhus Universitet Farmakologisk Institut 
Ulla Friisufriis@health.sdu.dkSyddansk Universitet Fysiologi og Farmakologi 
Vibeke Hjortdalvibeke.hjortdal@dadlnet.dkAarhus Universitet Skejby Sygehus, Thoraxkir. Afd. 
Vladimir Matchkovvvm@fi.au.dkAarhus Universitet Fysiologisk Institut 
Yvonne Eskildsen-Helmondyvonne.eskildsen@farm.au.dkAarhus Universitet Farmakologisk Institut